یکشنبه , 22 فروردین 1400 - 5:43 بعد از ظهر

ویروس آنفلوانزای پرندگان در 50 نقطه کشور مهار شده اما کانون‌های جدید اضافه می شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بیماری آنفلوآنزای حادپرندگان مدتی است به عنوان متهم گرانی مرغ و تخم مرغ در کشور معرفی می شود و می گویند بیماری تولید این محصولات پروتئینی را کم کرده اما سازمان دامپزشکی کشور معتقد است که بیماری مهار شده است.

 آنفلوانزای فوق حاد طیور یک بیماری ویروسی پرندگان می باشد. ویروسهای آنفلوانزا دارای 3 نوع تیپ C,B,A می باشند در طیور فقط تیپ A می تواند ایجاد بیماری کند این بیمار در سال 96 تعداد 26 میلیون قطعه مرغ را در کشور از بین برد.

علی صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور امروز در نشست خبری اعلام کرد: «در 50 نقطه کشور این بیماری شناسایی و مهار شده است.»

وی در بخشی از سخنان خود به وجود کانون بیماری در استانهای آذربایجان های شرقی و غربی، اردبیل، خوزستان، کردستان و حتی در منطقه شهریار استان تهران هم اشاره کرد که در حقیقت این ویروس درکشور می چرخد به طوری که امروز ویروس در کارخانه سنگ بری در آذربایجانشرقی گزارش شده است.

ماکنعلی با این حال معتقد است که هیچ کاهش تولیدی در کشور به خاطر بیماری آنفلوآنزا رخ نداده  و تولید تخم مرغ روزانه 650 تن بیش از نیاز کشور است. این در حالی است که برخی کارشناسان در داخل گرانی های اخیر تخم مرغ را در کشور به بیماری آنفلوآنزا نسبت می دهند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در عین حال تلفات این بیماری را در گله های مرغ رد نمی کند و به گفته وی طی این مدت  یک میلیون و 400 هزار قطعه مرغ به خاطر این بیماری از بین رفته اند که البته استان خراسان جنوبی مرکز این کانون بوده که بیش از یک میلیون قطعه تنها در این استان از بین رفته است.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس که چه میزان به خسارت دیدگان پرداخت شده است، گفت: بیمه مرغداری ها اجباری شده و خسارت را بیمه پرداخت می کند اما حدود 5 میلیارد تومان برای مواردی که نهاده یا شانه های تخم مرغ را معدم کردیم توسط سازمان دامپزشکی پرداخت شده است.

انتهای پیام/

 


ردیاب خودرو

اندروید باکس

لندر

موبایل

بررسی کالا

درباره ی فید گیت

مطلب پیشنهادی

ذوب آهن اصفهان، معادن زغال سنگ البرز مرکزی را توسعه می‌دهد

اخبار شرکتها؛ در مراسم رسمی واگذاری مدیریت و راهبری معادن زغال سنگ سواد کوه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *